125-річчя з дня освячення церкви Покрова Божої Матері в Олександрії

11 листопада 2021 року – 125 років від дня освячення Покровської церкви в повітовому місті Олександрії 29 жовтня (за старим стилем)

У 90-ті роки ХІХ століття в передмісті Олександрії на правому березі річки Березівки побудована одна з найкращих православних святинь міста – Покровська церква. Будівництво її розпочалося за ініціативою протоієрея Олексія Олександровича. Церква побудована «на кошти міста і зібранні пожертвування».
За спогадами протоієрея Василя Никифорова Покровська церква в Олександрії «побудована з цегли на гранітному фундаменті; мала хрестоподібну форму з чотирма прибудовами та візантійським куполом; в ній прибудована дзвіниця з високим шпіцем, в неї ведуть масивні двері із заходу, Південного Заходу і південного сходу. Стоячи на піднесеній Провіантської площі, вона видається своїм особливо красивим видом. На будівництво було витрачено 32000 рублів».
 Закладка фундаменту відбулася 19 липня 1892 року, а освячення церкви відбулося 29 жовтня 1896 року (за старим стилем).
За спогадами старожилів Покровська церква була зруйнована у серпні 1936 року.
У 20-30 роки ХХ століття у Покровській церкві служили, нині прославлені Богом святі:
-преподобний Варсонофій (Юрченко), сповідник Херсонський;
-священномученики Адріан (Вожаков) та Димитрій (Сурмелі).На початку 20-х років до Олександрії був призначений благочинним Олександрійського округу ігумен Варсонофій (Юрченко Василій Григорович). Завдячуючи о. Варсонофію віруючим Олександрії вдалось повернути Покровський храм в лоно канонічної православної церкви, де певний час ігумен Варсонофій  був настоятелем. Другим священником Покровської церкви при ігумену Варсонофію був Антоній Котович (розстрілянний 27 травня 1938р.) Псаломщиком служив Петро Чернобиль (1905 – 2000), майбутній архімандрит Нектарій, помер і похований на Святій горі Єлеон у Спасо – Вознесенському монастирі.У 1926 р. настоятелем Покровської церкви, а згодом  і благочинним Олександрійського округу назначений протоієрей Адріан Вожаков. Після закриття  храму протоієрей Адріан служив «на дому у прихожан та віруючих міста Олександрії», заарештований 11 вересня 1937 р., розстріляний 25 листопада 1937р. Місце страти та поховання невідоме, останнім місцем перебування архівними документами значиться  в’язниця  м. Дніпропетровськ.
Другим священником Покровської церкви у 30-х р. ХХ ст. служив Димитрій Сурмелі, грек по національності. Його заарештували 6 грудня 1937 року разом із старостою церкви Агафією Авраменко. За спогадами старожилів, з дитинства Агафія була в одному із жіночих монастирів, після його закриття повернулася до рідної Олександрії, працювала на швейній фабриці, була старостою Покровської церкви. Після закриття церкви неодноразово їздила до Києва та Москви з клопотанням щоб відмінили постанову про закриття Покровської церкви в м.Олександрії. Але коли Агафія повернулася з Москви, то церква вже була зірвана. Агафії присудили 10 років ув’язнення в Вятських лагерях, де вона через 3 роки осліпла, після закінчення сроку повернулася до Олександрії сліпою, померла  27 березня 1990 року. Дімітрія Сурмелі розстріляли 27 грудня 1937 року.
 Всі вони були засуджені «за контрреволюційну діяльність», якою доречі не займалися. Але всі вони виступали проти закриття храмів, а так як храми  закривали на основі державних постанов, то їх і признали «учасниками контрреволюційного заговору»

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст інформації, яка міститься в архівних матеріалах сайту, і може не поділяти точку зору їх авторів. Відповідальність за інформацію несе сторона, що її надала.
Інтернет-видання "Єпархія" (C) 2013-2022. Сайт розроблений: В.Коваленко, А.Чумаченко, А.Беляєв. При використанні матеріалів сайту обов'язковою умовою є посилання на alexandria-eparhia.org.ua